očkovanie-mačiek

Mačky v skutočnosti naozaj nemajú deväť životov, takže musíte urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste ich ochránili. Súčasťou ochrany je aj správne zvolené očkovanie.

Vakcíny chránia vašu mačku pred chorobami spôsobenými vírusmi a baktériami. Môžu tiež posilniť imunitný systém. Bez ohľadu na to, či máte mačiatko alebo dospelú mačku, váš veterinár vám pomôže zistiť, ktoré očkovania sú vhodné a kedy ich aplikovať. Obvykle to závisí od veku, celkového zdravotného stavu a životného štýlu mačičky. Veterinár bude tiež rozmýšľať nad tým, či sa vaša mačka dostane do kontaktu s určitou chorobou. Samotnej vakcinácii predchádza štandardné klinické vyšetrenie.

Doktor skontroluje celkový zdravotný stav mačičky, odmeria teplotu, skontroluje zuby, srdce dýchanie a v neposlednom rade teplotu. Myslite na to, že očkovať treba vždy zdravé zviera. Oslabená imunita totiž môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky.

Kedy začať s očkovaním?

Prvá vakcína sa podáva vo veku približne dvoch mesiacov, po troch mesiacov nasleduje revakcinácia a od tejto chvíle je potrebné očkovanie už iba raz ročne.

Herpesviróza – trpí vaša mačička na zápal spojiviek, kašle, či prská? Môže to byť jeden z prejavov práve tzv. mačacej chrípky, na ktorú trpia mačky najčastejšie.

Kaliciviróza – má podobné prejavy, typické pre prechladnutie, ako kašel, výtok z nosu, či teplota.

Obe ochorenia môžu byť život ohrozujúce, najmä pre mačky so slabou imunitou, či mačiatka.

Panleukopénia – u mačiek sa očkuje tzv. trojkombinácia, ktorá obsahuje očkovacie látky
Práve proti týmto trom chorobám. Panleukopénia, tzv. mačací mor, spôsobuje silné hnačky, zvracanie, anémiu a často vedie k úhynu.

Odporúčame aj očkovania proti tzv. chlamydióze a vírusovej leukémii, tzv. FeVL. Tieto dve očkovania odporúčame predovšetkým mačkám, ktoré majú prístup von a často sa pohybujú vo voľnej prírode.

Prvé očkovanie ( infekčné ochorenia) herpes, calici, panleukopénia 7 – 8 týždni
Druhé očkovanie (revakcinácia) 10 – 12 týždni
Tretie očkovanie besnota od 12 týždňa veku

Následná revakcinácia raz ročne a besnota po roku raz za tri roky.