Ochorenia-dutiny-ústnej

Ťažkosti spojené so zdravím ústnej dutiny patria u našich štvornohých miláčikov medzi tie najčastejšie.

Zubný povlak a zubný kameň

Zubný povlak (známy aj ako zubný plak) vzniká v ústnej dutine prirodzeným pôsobením baktérií. Tie spolu so zvyškami jedla a slinami tvoria na povrchu zubov, ďasien a v medzizubných priestoroch nepríjemnú mazľavú vrstvu. Povlak sám o sebe nemusí byť nebezpečný. Podmienkou však je jeho včasné odstránenie. Ak totiž na chrup a ďasná vplýva dlhodobo, postupne sa zmení na zubný kameň.

Ako to prebieha? Najväčší podiel má na celom procese mineralizácia povlaku, presnejšie negatívny vplyv minerálnych solí (najmä fosfátu vápenatého zo slín) na už existujúci plak. Spolu s nepretržitým pohybom baktérií po povrchu zubov potom vzniká zubný kameň u psov a mačiek.

Zápal v ústnej dutine a iné problémy

Dlhodobý a neriešený nános zubného kameňa môže vášmu miláčikovi spôsobiť menšie, no i závažné zdravotné problémy. Všetko sa pritom môže začať nenápadným zápalom. Jeho pôvodcom sú najčastejšie toxické látky vylučované rozličnými mikroorganizmami v papuli vášho psa.

Zápalový proces je bolestivý a veľmi rýchlo sa môže stať spúšťačom uvoľňovania závesného aparátu zubov (postupné vypadávanie zubov) či zdrojom tvorby abscesov (zubných vačkov). Prehliadaný, alebo neliečený zápal môže viesť až k zápalu kosti hornej aj dolnej čeľuste, pričom nie je vylúčené ani prenesenie toxínov na iné orgány (obličky, pečeň, srdce, prostata), či otrava krvi.

Čisté zuby = zdravé zuby

Táto jednoduchá rovnica platí pre psy rovnako ako pre ľudí. Práve preto je také dôležité zubný kameň pravidelne odstraňovať. V domácich podmienkach sa to mnohým z nás zdá nemožné. Zvieratá si zuby nečistia práve rady. Neváhajte sa preto obrátiť na nás. Tento zákrok prevádzame v celkovej anestézii. Na našej klinike máme prístroj na odstránenie zubného kameňa a tiež následného leštenia zubov pre dlhšie trvajúci efekt zdravej dutiny ústnej.

Ako sa správne starať o psie zuby

To najjednoduchšie, čo môžete pre svojho miláčika urobiť, je pravidelne mu zuby čistiť. Odborníci sa väčšinou zhodujú na frekvencii aspoň 2x do týždňa. Neodporúča sa používanie bežných zubných pást. Vhodné sú špeciálne enzymatické pasty a gély pre zvieratá, ktoré okrem čistenia sčasti zabránia usádzaniu zubného kameňa. Kefku je dobré zvoliť mäkšiu, ktorá psíkovi neublíži. Rituál čistenia zubov znášajú lepšie tie psy, ktoré k tomu boli vedené od malička. Ideálne je teda s návykom začať už pri šteniatkach. Ak si pes predsa z nejakého dôvodu umyť zuby nenechá, ako čiastočná náhrada poslúži výplach dezinfekčným roztokom.

Jedným z preventívnych opatrení, ktoré vášho miláčika až tak nerozrušia, je podávanie vhodnej stravy. Spravidla platí, čím mäkkšia strava, tým rýchlejšie usádzanie zubného plaku a následná tvorba zubného kameňa.

Zubný kameň nie je len estetickou záležitosťou. Na zdraví zubov a ďasien často zavisí celkový zdravotný stav našich miláčikov.